Kawa Etiopia Yirgachieffee 1kg

Symbol: 17

Kawa Etiopia Yrigachieffee gr 1 Reko Onancho 1000g ziarnista Świeżo Palona Arabika 100%

Ziarnista / Mielona
89.99
szt.
Wysyłka w ciągu do 24 godzin
Cena przesyłki 12.99
Paczkomaty InPost 12.99
Kurier DPD 14.99
Kurier (Pobranie) 17.99
Dostępność Duża dostępność
Waga 1.5 kg
Zostaw telefon

 

Kawa Etiopia Yirgachieffe gr 1 Reko Onancho 1kg

 

INFORMACJE O KAWIE ETIOPIA YIRGACHIEFFE GR 1 REKO ONANCHO 100% ARABICA

 

·                    Kraj pochodzenia:              Etiopia

·                    Stopień palenia:                 średni

·                    Region:                                  Yirgachieffe 

·                    Gatunek Arabiki:                Ethiopia Yirgacheffe

·                     Wysokość upraw:               1950-2150 m n.p.m. 

·                     Obróbka:                              myta

·                     Intensywność smaku:       3/5

·                     Kwasowość:                                     4/5

·                    Smak:                                    czarna porzeczka, migdały

·                    Aromat:                                intensywny

·                    Body/cielistość:                  pełne

 

KAWA ETIOPIA YIRGACHIEFFE GR 1 REKO ONANCHO - POCHODZENIE

 

Eksport kawy stanowi dwie trzecie dochodów Etiopii. Państwo to jest siódmym największym producentem kaw na świecie i zarazem największym z afrykańskich. Prawie połowa eksportowanej kawy trafia na rynek Unii Europejskiej.

W Etiopii gospodarstwa zajmujące się uprawą kawy można podzielić na trzy rodzaje: kawowe lasy, w których ludność zbiera wiśnie z dziko rosnących krzewów, ogrody kawowe uprawiane na małych działkach razem z innymi roślinami oraz plantacje kawowe. Największy udział w produkcji mają ogrody kawowe.

Rejon Yirgachieffeusytuowany jest na południu. To niewielki obszar będący ważną strefą uprawy kawowców. Yirgachieffe,obok Sidamo, Harrar i Ghimbi, to prawdziwe zagłębie etiopskiej kawy. Rolnicy zrzeszeni są w spółdzielni Reko Onancho, która posiada swoją stację mycia ziaren w miejscowości Adorsi.

Kawy z Etiopii odznaczają się czekoladową słodyczą i owocowymi oraz winnymi nutami. Świetnie sprawdzają się we wszystkich metodach przelewowych.

 

KAWA ETIOPIA YIRGACHIEFFE GR 1 REKO ONANCHO - OBRÓBKA MOKRA

Kawę w Etiopii przez długi czas obrabiano na sucho, ale mycie ziaren staje się coraz bardziej popularne. Nawet połowa kawy przetwarzana jest w ten sposób, co pozwala podkreślić kwiatowe i winne nuty, które są charakterystyczne dla etiopskiej kawy.

Niewielkie gospodarstwa - "ogrody kawowe" - nie są w stanie samodzielnie przeprowadzić mokrej obróbki kawy. Dlatego plony przewożone zostają do stacji wodnych obsługujących lokalny rejon upraw. Tam miąższ i skórki z owoców zdzierane są mechaniczne przy pomocy depulperów. Pozostałości likwiduje się drogą fermentacji. Ziarna umieszcza się w basenach z wodą na 2-3 doby, następnie płucze się i suszy na tarasach lub podwyższonych stołach. Co pewien czas przekłada się je, aby zapewnić dobry dostęp powietrza. Gdy osiągną wilgotność na poziomie 11-14%, trafiają do magazynu, gdzie leżakują w workach i czekają na transport.

Do naszej palarni kawa Etiopia Yirgachieffe Gr 1 Reko Onancho trafia w postaci zielonych ziaren i jest palona, co stanowi ostatni etap procesu produkcji.

 

PALENIE KAWY I JEGO ZNACZENIE

Palenie kawy jest ważne dla ostatecznego smaku, którym zachwycać się będziemy w domu lub w kawiarni. W palarniach stosuje się trzy sposoby wypalania, różniące się między sobą wysokością temperatury w piecu:

·         palenie jasne, po którymziarna mają kolor cynamonu, kawa jest lekka i delikatna, zachowuje kwaskowość oraz delikatnie cytrusowy i orzeźwiający aromat, a także zawiera wysoką ilość kofeiny;

·         palenie średnie - ziarna są lekko brązowe, a ich smak zrównoważony, gdyż kwaskowość została obniżona, zawierają też mniejszą ilość kofeiny;

·         palenie ciemne - ziarna mocno brązowe, niemal całkowity brak kwasowości, wyczuwalna jest przyjemna goryczka, posiadają niewielką ilość kofeiny.

 

JAK PALIMY ETIOPIA YIRGACHIEFFE GR 1 REKO ONANCHO W NASZEJ PALARNI?

Kawa Etiopia Yirgachieffe Gr 1 Reko Onancho palona jest w naszej palarni średnio. Aby zapobiec powstawaniu goryczki i zmniejszeniu ilości kofeiny, oparliśmy się w czasie palenia na dwóch zasadach:

·         utrzymanie możliwie najniższej temperatury i

·         osiągnięcie maksymalnie długiego czasu wypalania.

Dzięki temu kawa ma smak zrównoważony i zachowany jest w niej odpowiedni poziom kofeiny.

Kawa Etiopia Yirgachieffe Gr 1 Reko Onancho posiada:

·         zrównoważony smak z akcentami migdałów i czarnej porzeczki,

·         słodki, intensywny aromat,

·         pełne body oraz

·         znacznie więcej kofeiny niż w kawach wypalanych w wyższych temperaturach.

 

KAWA ETIOPIA YIRGACHIEFFE GR 1 REKO ONANCHO - CECHY DEGUSTACYJNE

Kawa Etiopia Yirgachieffe Gr 1 Reko Onancho nie rozczaruje wszystkich tych, którzy w kawie poszukują wyrazistych smaków i ciekawych doznań. To dokładne przeciwieństwo klasycznych kaw z Brazylii. Delikatne, kwiatowo-jaśminowe aromaty mieszają się z nutami cytrusów.Na końcu podniebienia daje się wyczuć delikatny smak prażonych migdałów.

Kawę Etiopia Yirgachieffe Gr 1 Reko Onancho można zaparzyć niemal każdą metodą, ze swojej strony zdecydowanie polecamy spróbowania jej w dripie lub ekspresie przelewowym.

 

OTRZYMASZ OD NAS ŚWIEŻO PALONĄ KAWĘ

Każde zamówienie traktujemy indywidualnie. Dokładamy wszelkich starań, abyś mógł cieszyć się filiżanką swojej ulubionej, aromatycznej kawy. Ziarna wypalamy tuż po złożeniu przez Ciebie zamówienia, dzięki czemu smak naszej kawy jest jeszcze bardziej wyrazisty i intensywny. Sprzyjają temu stosowane przez nas opakowania typu ekolook z wentylem W i struną, które sprawiają, że wszystkie walory kawy Etiopia Yirgachieffe Gr 1 Reko Onancho są w pełni zachowane.

 

Sposób parzenia:

ekspres ciśnieniowy

 ekspres przelewowy 

 kawiarki 

 french press 

 aeropress

 

 

 

Opakowanie:

Produkt wysyłany jest w opakowaniach typu ekolook z wentylem W i struną. Dzięki temu wszystkie walory kawy są w pełni zachowane.

 

Data palenia:

do 48 godzin od złożenia zamówienia

 

Data przydatności: 

24 miesiące